• Post 14.7.2019, 23:14:21Po opublikowaniu przez Rząd projektu ustawy antylichwiarskiej ( Ustawa Antylichwiarska 2019 koniec pożyczek ) Polska branża pożyczkowa zadrżała. Na skutki nie trzeba było długo czekać. IPF właściciel firmy Provident Polska odnotował 20% spadek akcji na londyńskiej giełdzie ( 28 czerwca 2019 r ).

  To chyba najlepszy dowód, że najnowszą ustawę antylichwiarską należy traktować poważnie oraz na ustępstwa ze strony Rządu nie ma co liczyć. Na chwilę obecną Polska branża pożyczkowa szuka rozwiązania Luki w ustawie antylichwiarskiej 2019 jednak bez większych efektów. Tak naprawdę jedyną szansą dla pozabankowych pożyczek w Polsce jest ustawowe popuszczenie pasa inaczej pożyczki chwilówki będą nieopłacalne.

  Oczywistym jest, że tak drastyczny spadek to nie tylko projekt ustawy antylichwiarskiej, ale również poprawa finansowa polskich rodzin dzięki programowi 500+, który od lipca będzie przysługiwał każdemu dziecku do 18 roku życia w Polsce, a to oznacza mniejsze zapotrzebowanie na pożyczki pozabankowe, większe na kredyty, pożyczki oraz inne produkty bankowe. Pożyczka na 500 plus tym samym można przypuszczać, że za ustawę antylichwiarską odpowiada również lobby bankowe.

  Z internetowych pożyczek pozabankowych głównie krótkoterminowych chwilówek oraz ratalnych na niewielkie kwoty korzysta kilka milionów Polaków. Branża pożyczkowa twierdzi, że banki nie skorzystają na tej grupie klientów z powodu bardziej restrykcyjnej od firm pożyczkowych polityki sprzedawania pożyczek tj historii kredytowej oraz zdolności kredytowej, a sama procedura udzielania takiej pożyczki jest nieporównywalnie skomplikowana. To nieprawda, banki potrafią dostosować się błyskawicznie pod daną grupę odbiorców, a nie wątpliwie kilka milionów Polaków jest sporym kawałkiem tortu, nawet jeżeli dotychczasowi klienci nie mogli korzystać z pożyczek bankowych z powodu kiepskiej historii kredytowej ( kiepskiej punktacji BIK czy negatywnych wpisów w rejestrach dłużników ) nie oznacza to, że za rok po wyprostowaniu swojej dotychczasowej sytuacji finansowej taki klient nie kupi w banku produktu pożyczkowego, a tak najprawdopodobniej będzie, bo to właśnie banki staną się głównym sprzedawcą niewielkich pożyczek udzielanych na krótki okres np. w postaci kart kredytowych ( najdroższy produkt pożyczkowy sprzedawany w banku ).

  Warto również wspomnieć, że dzisiaj pożyczki ratalne pozabankowe są kosztami zbliżone do pożyczek bankowych, nawet jeśli droższe to już nie o tak znaczące kwoty, a procedura otrzymania takiej pożyczki jest szybka i dostępna w 100% online z czym banki mają problem dla obcych klientów co nie oznacza, że taka usługa zostanie wprowadzona.

  Skutki odczują również wszelkie firmy windykacyjny oraz rejestry dłużników, z których banki po prostu nie korzystają opierając się na własnych bazach oraz biurze informacji kredytowej, a firmy zmniejszą ilość zapytań o historię kredytową do rejestrów dłużników. Firmy pozabankowe, które nadal będą oferować pożyczki będą weryfikować swoich klientów jeszcze skrupulatniej, ponieważ przy dużo niższym zarobku nie będą mogły pozwolić sobie na 30% niespłaconych pożyczek.
  Mateusz

Dodając post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz akceptujesz regulamin strony.