• Post 14.7.2019, 21:21:55Polski rynek pożyczkowy wart ponad pół miliarda złotych stanął pod znakiem zapytania, powodem Ustawa Antylichwiarska 2019 koniec pożyczek , której celem jest walka z lichwą, a konkretnie obniżenie kosztów pozaodsetkowych. Nic więc dziwnego, że cała branżą gorączkowo szuka wyjścia z patowej sytuacji, która jest już przesądzona, bowiem Rząd RP nie zamierza się ugiąć, a to oznacza utratę milionów złotych wielu firm oraz osób prywatnych związanych z branżą pożyczkową w Polsce.

  Na dzień dzisiejszy firmy pożyczkowe pozabankowe deklarują dalszą działalność na terenie Polski z innym modelem pozyskiwania dochodu. Firmy pożyczkowe zamierzają zrekompensować sobie niskie koszty pozaodsetkowe zgodne z nową ustawą antylichwiarską poprzez firmy windykacyjne nota bene, których coraz częściej są właścicielami, w zasadzie to jedna firma ( kapitał ).

  Skutki ustawy antylichwiarskiej 2019

  Obejście ustawy czyli zasadza działania jest prosta. 30% klientów pożyczek pozabankowych ich nie spłaca, duża część spóźnia się ze spłatą rat czy spłatą całkowitą pożyczki chwilówki w wyznaczonym terminie, a to daje zielone światło firmie windykacyjnej w naliczaniu kosztów zgodnych z umową, ale już niezgodnych z Polskim prawem i tutaj Ministerstwo Sprawiedliwości przestrzega firmy pożyczkowe przed takim ruchem, próbą obejścia nowej ustawy strasząc firmy odpowiedzialnością karną tym samym jasną mówią, że nie ma żadnej luki prawnej w ustawie.

  Tajemnicą nie jest, że koszty windykacyjne mogą przekroczyć wysokość pożyczonych pieniędzy, a nieświadomi niczego ludzie, często przestraszeni nie znających swoich praw godzą się na spłatę podpisując wszelkie rodzaju ugody lub nie odwołują się od nakazu zapłaty wydanego przez Sądy na podstawie wyliczeń firm windykacyjnych. To właśnie ta strefa ma generować dochody firm pożyczkowych - windykacja, która tak naprawdę nie ma żadnych praw oraz narzędzi prawnych do ściągnięcia jakiekolwiek długu od pożyczkobiorcy. Co więcej już dziś możemy zaobserwować pozwy osób zadłużonych domagających się odszkodowań od firm windykacyjnych za natarczywe oraz niezgodne z prawem nękanie, więc ten ruch może przyczynić się bardziej do utraty niż zysku, bo jest to wyłącznie kwestia świadomości klientów firm pożyczkowych.

  Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie firmy pozabankowe deklarują stosowaniu czy aktualnie stosują takie metody zwiększenia dochodów sprzeczne z zasadami etyki oraz moralności i wszystko wskazuje na to, że to właśnie firmy, które z taką determinacją będą próbować utrzymać się na Polskim rynku pożyczkowym przepadną w pierwszej kolejności.
  Mateusz

Dodając post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz akceptujesz regulamin strony.