Złoto czy waluta euro
Oszczędzanie w złocie
Złoto jest inwestycją pokoleniową. Najlepiej w formie fizycznej, a na papierze czy w internecie. Jest świetną lokatą jeżeli masz dzieci, wnuki i chcesz, aby oszczędności twojego życia pozostały w rodzinie i nie straciły na wartości. Na przestrzeni kilkunastu, kilkudziesięciu lat cena złota potwierdza tylko realną wartość. W latach 90 uncja ( 31 gram ) czystego złota 24 karaty ( próba 999 lub 0 ) kosztowała 400 USD. Rok temu w czasie pandemii uncja uzyskała rekordowo 2000 USD. Inaczej gdybyś w latach 90 oszczędzał w dolarach to nadal miałbyś 400 usd, jeżeli kupiłbyś złoto i sprzedał w okresie wysokiego kursu zyskałbyś aż 5 krotnie! Nic więc dziwnego, że obecnie banki centralne kupują złoty kruszec w ilościach hurtowych.
Zalety złota:
- metal, możliwość przetopienia.
- wykorzystanie w różnych dziedzinach, branżach.
- niewielkie gabaryty w stosunku do nieruchomości.
- łatwa i tania weryfikacja autentyczności, zawartości złota w złocie.
- możliwy zakup złota inwestycyjnego od 1 gram, a nawet 0.5 gram.
- złoto inwestycyjne zwolnione z podatku VAT.
Wady złota:
- zwrot inwestycji dopiero po kilku latach.
- Strata przy szybkiej odsprzedaży np. w lombardzie jeżeli szybko potrzebujemy spieniężyć złoto.
- Bezpieczeństwo, trzymanie złota w domu jest niebezpieczne, a banki nie ubezpieczają skrytek bankowych. Przy systematycznym odkładaniu pieniędzy w złocie wymagany jest zakup sejfu, dodatkowe koszty.
- Spieniężenie złota w przypadku nagłej sytuacji w trakcie świąt jest praktycznie niemożliwe.
- Brak oficjalnej płatności złotem w Polsce.
Oszczędzanie w walucie euro
Waluta euro, a nie USD? Z prostego powodu, położenie geograficzne Polski, unia europejska. Walutą można praktycznie płacić w całej europie, a w pasie zachodnim przgyranicznym jest oficjalne akceptowalna w polskich sklepach spożywczych. Możemy spieniężyć w postaci zamiany na złotówki 24h w każdym kantorze, banku. Elastyczna forma oszczędności, która również w dużym stopniu chroni przed inflacją. Nie jest to jednak produkt inwestycyjny, a płatniczy opisany jako alternatywa dla złotówki, która dotknęła większa inflacja.
Zalety euro:
- silna waluta.
- akceptowalna w całej europie.
- elastyczna wymiana w dowolnym momencie i czasie.
- niewielkie gabaryty.
Wady euro:
- fizyczne euro, papier jest bardziej podatny na zniszczenie.
- nie ma wartości poza wartością płatniczą.
- nie chroni przed inflacją.
- do większego przechowywania wymagany sejf.
Złoto czy euro?
Dyplomatyczna odpowiedź to oszczędzać w złocie i w euro. Wybór produktu należy dostosować do naszego trybu życiu i gospodarstwa domowego. Jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia, często zmieniamy miejsca zamieszkania. Nie posiadamy rodziny, osób, które będą lub chcemy, aby po nas dziedziczyły to najlepszym wyborem będzie odkładanie w walucie euro. Złoto jest świetną lokatą do dziedziczenia pokoleniowego czyli dedykowane osobom, rodzinom ze stabilną sytuacją finansową, którą planują za kilkadziesiąt lat wykształcić, zabezpieczyć dzieci na przyszłość. W skrócie euro dla singli, złoto dla rodzin.
4.12.2022, 16:07:33, Mateusz