Pozyczka-bez-zaswiadczen.pl Po prostu o pieniądzach..

Złota biżuteria lokacyjna

OK

odkładanie pieniędzy
Oszczędzanie pieniędzy nie polega na trzymaniu pieniędzy banku czy w domu, bo te pieniądze tracą na wartości i to znacznie zwłaszcza uwzględniając inflacje tak wysoką, że nawet lokata bankowa nie jest w stanie uchronić przed jej negatywnym działaniem na nasze oszczędności, które topnieją co roku o kilka procent. Najlepszym dowodem co dzieje się z pieniędzmi leżącymi na kupce jest ich odpowiednik w złocie. W latach 90 uncja złota ( oz ) kosztowała około 400 dolarów, dzisiaj około 2000 dolarów. Czyli gdybyś kupił złoto zamiast walutę w latach 90 to dzisiaj sprzedając zarobiłbyś 5 krotnie! Nie kupując złota nadal miałbyś 400 dolarów, które dzisiaj nie jest dużo warte. Jeżeli pieniądze mogą być dodrukowywane to tracą swoje pokrycie w złocie, która niezależnie od czasów, cywilizacji zawsze było wartościowe i cenione przez wszystkie kultury na ziemi.

złoto inwestycyjne
Pamiętaj złoto w przeciwieństwie do diamentów może być wykorzystywane wielokrotnie poprzez przetopienie, co więcej złoto inwestycyjne 24 karaty (999.9 zawartości złota) sztaby, sztabki, monety nie podlega opodatkowaniu VAT, a po odczekaniu 6 miesięcy od zakupu w Polsce możemy je sprzedać nie płacąc podatku dochodowego od zysku. Jednak problem ze złotem inwestycyjnym jest taki, że obecnie z uwagi na czas epiedmi jest potwornie drogie czyli jest "na górce", więc zakup jest bardzo kosztowny. W dodatku certyfikat LBMA, którego nie posiada polska mennica to kilka procent do ceny sztabki, a jest on niezbędny jeżeli zamierzamy sprzedać złoto np. w bankach zagranicznych. Kolejnym minusem złota inwestycyjnego są podróbki, niestety ale Chińczycy opanowali fenomenalnie kopiowanie sztabek, monet, co gorsza jeśli nie posiadamy prawdziwych produktów ze światowych mennic to ciężko jest nam ocenić czy sztabka nie jest wypełniona np. ołowiem. I tutaj pojawia się prawdziwy problem, ponieważ nawet jak poddamy sztabkę badaniu chemicznemu to niezależnie od wyniku przecież jej nie oddamy jeżeli kupiliśmy z niepewnego źródła, a na oficjalnych stronach mennic jeżeli w ogóle dostaniemy sztabę to w stosunku do kursu złota będzie ono absurdalnie droga, ale chytry traci dwa razy. Należy pamiętać, że lokując swoje oszczędności w złocie fizycznym trzeba mieć na uwagę czas, bowiem nie jest to forma oszczędzania na rok jak lokata tylko w mojej ocenie jest to oszczędzanie pokoleniowe.

500 plus, a złoto
Jedno może jest przeciwieństwem drugiego jednak tylko pozornie. W zasadzie dziwi mnie fakt, że 500 plus czyli 6000 zł rocznie na dziecko nie jest wypłacane w formie złota dostarczanego przez mennice polską, taki sposób gwarantowałby nie tylko pozostanie pieniędzy w kraju, mocne wzmocnienie złotego oraz zabezpieczenie np. na mieszkanie w przyszłości dla dziecka lub dobre wykształcenie. 500 plus w obecnej formie jest o tyle kontrowersyjne, że polska dużo importuje, a co się tym wiąże następuje odpływ pieniędzy. Wracając jednak na ziemie mogę jedynie zasugerować osobom pobierającym te świadczenie, aby odłożone pieniądze były zamieniane na złote sztabki czy monety, ponieważ 2 gramowych sztabek nie ma większego sensu kupować. Najlepiej złote produkty 1 uncjowe.

Złota biżuteria jako lokata
Moja ulubiona forma oszczędzenia z uwagi na walory użytkowe, po prostu możemy z naszego złota korzystać i cieszyć się nim. Przedstawię moje sposoby na zakupy biżuterii oraz opiszę jakie produkty są godne uwagi, a jakie lepiej omijać, bo mają małą wartość przy odsprzedaży. Złoto jako metal plastyczny może być wielokrotnie przetapiane poprzez domieszki innych metali możemy uzyskiwać różne kolory, w Polsce najpopularniejszy kolor to klasyczny złoty ciepły odcień i takiego najlepiej szukać, ewentualnie w przypadku pierścionków zaręczynowych białe złoto oraz platyna, ale to nie dotyczy tego wątku. Kupujemy więc wyłącznie złotą biżuterią używaną, której jest ogromna ilość w Polsce w ogłoszeniach, aukcjach internetowych czy lombardach, komisach, antykwariatach. Nas jako osoby kupujące biżuterie lokacyjną interesują dwie rzeczy: waga oraz próba. Osobiście preferuje żółte złoto 18 karatowe o próbie 750. Wysoka zawartość złota 3/4 sprawia, że jest to biżuteria pożądana na całym świecie zwłaszcza w bogatszych krajach jest to wręcz standard, również stosowany przez światowe marki jubilerskie. W Indiach popularne jest złoto 22 karatowe o próbie 916, więc sporadycznie możemy jest spotkać w Polsce, bo indyjski rynek prężnie eksportuje swoje produkty na cały świat problem w tym, że biżuteria ta zawiera często kamienie lub inne dodatki niezłote, co więcej mała popularność tej próby może powodować dłużą sprzedaż biżuterii. Złota biżuteria kupowana dla samego złota 18 karatowego nie powinna zawierać kamieni szlachetnych, ponieważ ich wycena jest w praktyce dużo niższa od tej na certyfikacie oraz trudna do oszacowania. W dniu pisania tego artykułu możemy kupować śmiało biżuterię o próbie 750 oczywiście używaną śmiało w cenie 200 zł i to będzie bardzo dobra oferta. Z ciekawostek na początku pandemii w kwietniu zakupiona przeze mnie biżuteria, łańcuszki, zawieszki, pierścionki 18 karatowe dzisiaj są warte o 15% więcej, a minęło dopiero kilka miesięcy!

Porównaj teraz inflacje i pieniądze, które trzymasz w domu, bo lekko licząc straciłeś 15%. Kupowanie złotej biżuterii nie może odbywać się na zasadzie "biorę wszystko". Trzeba zwracać uwagę na popularność, funkcjonalność produktów na danym rynku zbytu czyli w Polsce. W Polsce popularne są symbole religijne, krzyżyki, medaliki, wizerunki świętych, łańcuszki, bransolety, sygnety, kolczyki, wisiory, obrączki. Ważne, aby kupowane przedstawiały jakaś większą wartość czyli kupujmy od 5 gram czyli 1000 zł za ładnie wykonaną np. zawieszkę, wyczyszczoną i sprawdzoną przez jubilera, złotnika. Taką, którą po prostu będziemy mogli odsprzedać jako coś ładnego, a nie złom złota - to bardzo ważne, co więcej możemy z naszych biżuteryjnych lokat korzystać na co dzień nosząc je. Aktualnie możemy zaobserwować programy telewizyjne sprzedające biżuterię, jubilerów w galeriach handlowych świecących pustkami z uwagi na absurdalne ceny. Pomijam już niską dostępność biżuterii o próbie 750 czyli takiej, która po prostu to złoto zawiera, a nie 9 karatowej o próbie 375 czy 8 karatowej o próbie 333, bo to jedynie 1/3 złota, więc można powiedzieć, że jest to biżuteria o dużej zawartości złota. W dodatku dochodzi kwestia wagi. Jeśli więc kupujemy pierścionek o próbie 333 ( 8 karatów ) o wadze 3 gram to tak naprawdę kupujemy 1 gram złota, który nie powinien przekroczyć 300 zł jeżeli chcemy go sprzedać, bo taką cenę uzyskamy maksymalnie, a koszt zakupu nowego pierścionka będzie droższy ponad 600 zł, sam więc policz ile musiałbyś czekać lat żeby zakup się zwrócił.

4.11.2020, 22:15:24

#złoto #biżuteria