O pożyczkach w 2022 słów kilka

głównakategoriaporada

OKPilnie potrzebna gotówka, a bank nie chce udzielić pożyczki? Pierwsza myśl to chwilówka jednak przed zaciągnięciem zobowiązania w średniej kwocie kilku tysięcy trzeba zastanowić się czy faktycznie za 30 lub 60 dni będziemy dysponować kwotą jaką musimy oddać firmie pożyczkowej. Co więcej przez okres jednego miesiąca, dwóch miesięcy może trafić się niespodziewany wydatek, który uniemożliwi oddanie pieniędzy, a to kończy się odsetkami, karami umownymi oraz popsuciem naszej historii kredytowej, ogólnie problemów nieadekwatnych do wysokości vpożyczonych pieniędzy np. 2000 zł czyli najniższej krajowej netto.

Tak to już w życiu jest, że jak pilnie potrzebujesz pieniędzy to nie ma nikogo kto by je mógł pożyczyć, w efekcie czego szukasz szybkiej pożyczki internetowej. Ten pośpiech może słono kosztować, bowiem różnice w kosztach, prowizjach za udzielenie pożyczki przy kwotach kilku tysięcznych są znaczne, co więcej droższa pożyczka wcale nie oznacza, że łatwiej ją otrzymać. W 2022 roku każda firma pożyczkowa weryfikuje klientów we wszystkich możliwych bazach dłużników czy rejestrach pożyczkodawców, dlatego nie licz na pożyczkę jeżeli masz problemy ze spłatą w innych firmach pożyczkowych. Faktem jednak jest, że każda firma inaczej ocenia klienta chociażby dochody czyli jedna firma bierze pod uwagę np. >świadczenie socjalne 500+, a inna nie, ale żadna nie udziela pożyczek osobom zadłużonym czy z zajęciami komorniczymi z tytuły niespłaconych wcześniej zobowiązań pożyczkowych.

Wybierz mądrze czyli tanio. Przy wyborze firmy pożyczkowej kieruj się również opiniami, aby uniknąć rozczarowania, jak długo firma pożyczkowa działa na polskim rynku. Warto wspomnieć, że w tej samej firmie ta sama pożyczka może być mniej opłacalna dla klienta, dlatego obowiązkowo sprawdź koszty pożyczki dla różnych kwot, różnego okresu pożyczki czyli ilości rat miesięcznych - oczywiste, że im dłuższy okres tym koszty pożyczki są większe jednak zdarza się, że RRSO może być niższe nawet o połowę dla dłuższego okresu.


Czy stać mnie na pożyczkę? Emocjonalne podejście w życiu nie sprzyja mądrym wyborom, podobnie jest przy zaciągnięciu pożyczki. Częstym błędem jest wnioskowanie o kwotę jakiej potrzebujemy załóżmy 5000 zł. Nie zwracamy uwagę na koszty pożyczki RRSO dla podobnych kwot np. 4900 zł. Podobnie jest z ilością rat miesięcznych. Przykłady dla kwoty 5000 zł na różny okres:

- 3 miesiące ( RRSO 116,60 % ) rata około 1890 zł
- 6 miesiący ( RRSO 53,66 % ) rata około 942 zł
- 12 miesiący ( RRSO 19,62 % ) rata około 459 zł
- 18 miesiący ( RRSO 19,84 % ) rata około 320 zł
- 24 miesiące ( RRSO 9,75 % ) rata około 230 zł
- 36 miesiący ( RRSO 19,50 % ) rata około 181 zł

Ten przykład ( Provident Polska ) dla pożyczki online pokazuje, że różnice w wysokości raty miedzy okresem kredytowania na 2 lata, a
kredytowaniem na 3 lata jest niewielki, RRSO jest najniższe dla okresu 2 lat, a termin spłaty krótszy o 1/3 - to dużo. Rata 230 zł stosownie do najniższej krajowej netto 2061 zł w roku 2022 nie będzie dużym obciążeniem, a okres spłaty 24 miesięcy do zaakceptowania zwłaszcza jeżeli bierzemy pożyczkę na inwestycję w siebie czyli kursy, szkolenia itp czyli wszystko to co będzie w przyszłości procentować.

Cel pożyczki, jak już wspomniano emocje to najgorszy doradca - nie bierz pożyczki na przyjemności jak wakacje, wycieczki, urządzenie pokoju czy kupno starego używanego samochodu, bo koszty eksploatacji będą znacznie większe od raty jaką będziesz płacić przez kilka lat. Naturalnie jeżeli masz inną alternatywę na dojazdy do pracy np. miejska komunikacja miejska. Pożyczkę niezależnie czy jest ona udzielana przez bank czy pozabankową firmę pożyczkową bierz wyłącznie na rzeczy, usługi, świadczenia, który sprawią, że to ty zarobisz na tej pożyczce. Innymi słowy zaciągając pożyczkę 5000 zł na okres 24 miesięcy oddasz około 5500 zł - spraw, aby te 500 zł kosztów pożyczki zwróciły się tobie.


Co kupić za pożyczkę przy inflacji w Polsce 8%, wzrostem kosztów życia? Zaciągając pożyczkę kilku tysięcy złotych nie kupisz nieruchomości pod inwestycję, ale możesz sprawić, że koszt pożyczki 500 zł na przykładzie 5000 zł na okres 2 lat może się zwrócić, a nawet możesz na tym zarobić. Pomijając inwestycje w siebie, bo to najlepszy prezent jaki możesz sobie ofiarować to warto kupić po prostu walutę, której prognozy zależą od siły gospodarki, a taką jest na pewno waluta euro, która w stosunku do złotówki będzie się tylko umacniać - to już pewne. Zwłaszcza, że silne euro to dobry sposób na walkę ekonomiczną europy z Chinami. Kolejnym i najpewniejszą lokatą jest zakup złota czy innych metali jednak z powodu dostępności, ewentualnej szybkiej odsprzedaży warto skupić się na złocie. Najprostszy sposób na zakup złota to kupowanie złomu złota czyli używanych wyrobów złotniczych jak obrączki, łańcuszki itp czyli wyroby bez dodatkowych kamieni w jak najniższej cenie za gram w stosunku do
próby czyli np. 177 zł za gram złota o próbie 750 czyli złota 18 karatowego. Dlaczego biżuteria, a nie używane monety i sztabki ze złota 24 karatowego? Kupno, a sprzedaż to dwie różne ceny, wybierając biżuterię możesz wystawić ją drożej od ceny skupu, ponieważ ma walory estetyczne czyli klientowi mogą spodobać się kolczyki i jest gotów zapłacić więcej niż przykładowa wspomniana cena w skupie 177 np. 210 zł.

2.1.2022, 12:58:36, Mateusz

#pożyczki