Kiedy bank sprawdza BIK

GłównaPorada

BIK

Sprawdzanie obecnych czy też potencjalnych przez banki to nie tylko kaprys, ale obowiązek i to prawny, bowiem zasady udzielania kredytów regulowane są przez PrawoBankowe oraz Rekomendacje KNF czyli Komisji Nadzoru Finansowego, naturalnie banki, bo to główny klient biura informacji kredytowej BIK prowadzą własną politykę sprzedaży naturalnie indywidualną dla każdego banku - jest to istotne, ponieważ odmowa udzielania kredytu z uwagi na kiepski negatywny BIK nie przekreśla otrzymania kredytu w konkurencyjnym banku czy instytucji finansowej.

Wbrew pozorom banki sprawdzają sytuację finansową swoich klientów bardzo często w trakcie spłaty produktów kredytowych. Banki chcą mieć pewność co do zdolności kredytowej swoich klientów, która przecież może ulec zmianie stąd różne decyzje kredytowe na przestrzeni kilku lat w trakcie spłaty np. KredytHipoteczny co jest zrozumiałe, ale nadal dużo osób jest tego nie świadoma. Możemy więc przyjąć, że banki sprawdzają historię klientów co 3 miesiące. Naturalnie w przypadku jeżeli ocena klienta jest pozytywna to bank zaoferuje kolejny produkt np. kolejną kartę kredytową chcąc po prostu zarobić.

Warto wiedzieć, że przed otrzymaniem oferty nawet jeżeli nie posiadamy obecnie kredytu, a jesteśmy klientami danego banku to bank zweryfikuje naszą historię kredytowe pobierając Raport BIK w celu zaproponowania dla klienta najlepszej usługi tym samym zwiększając swoje szanse na sprzedaż produktu np. limitu w rachunku bieżącym - popularny produkt.

Kolejnym przykładem jest oczywiście sprawdzanie klienta w bazie BIK w trakcie wnioskowania o produkt kredytowy, pożyczkowy. Informacje o zapytaniach o Twoją historię kredytową przez Banki oraz instytucje finansowe sprawdzisz pobierając raport BIK.

20.8.2020, 18:10:52, Mateusz

#BIK #historia